Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret142060 

Onkoloji Eczacıları Derneği Avrupa Onkoloji Eczacıları Derneği (ESOP) tam üyesidir.

''Sitotoksik İlaç Hazırlama Teknikleri ve Güvenli Oda Yönetimi'' eğitimi ESOP onaylı olarak verilmektedir.

Türkiye, ESOP Yönetim Kurulu üyesidir, Başkan Yardımcılığı, Eğitimler Koordinatörlüğü ve Yayınlar Koordinatörlüğü görevlerini yürütmektedir. 

İlgilere ve Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur
Bilindiği üzere 1 Ekim 2014 tarihinde yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği ve ekli listelerinde Kanser kemoterapisinin en önemli paydaşlarından birisi olan Kemoterapi İlaç Hazırlama veKemoterapi İlaç Uygulama malzemeleri ile ilgili değişikliğe gidilmiştir.

Ülkemizde yüksek standartlarda Kemoterapi İlaç Hazırlama ve Uygulama sistemlerininkullanılmaya başlanması 2008 yılı itibariyle başlamıştır. İlaç hazırlama ortamları vehazırlama tekniklerine ilişkin ilk yönetmelik ve uygulama rehberi ise Sağlık Bakanlığımız tarafından 2005 yılında yayınlanmıştır. Daha sonrasında hazırlanan Özellikli Planlama Gerektiren Sağlık Hizmetleri 2011-2023 kitabında ilaç hazırlama ve uygulama merkezihtiyacı detaylı olarak anlatılmıştır. Bugün Türkiye, Avrupa standartları düzeyinde kemoterapi ilaç hazırlama ve uygulama merkezlerine sahiptir. Bu merkezlerde kanser tedavisindekullanılan yüksek etkili ilaçlar güvenli özel odalarda, deneyimli personeller ve uygun ekipmanlarla hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

Son yayınlanan ilgili Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklikle, bu ünitelerde kullanılan tüm malzemelerin ödenmesi durdurulmuştur. Bu yöntem ile hem hasta hem deçalışan güvenliğini sağlayan ilaç hazırlama ve korunma malzemelerinin hastanelerce temininin önü kapanmaktadır. Maliyetli olan bu hizmetin, ödemesi yapılmadığı takdirde, devamlılığı sağlanamayacaktır. Kemoterapi İlaç Hazırlama ve Uygulama yöntemleri, 2008yılına hızla dönecek ve hazırlanan ilaçların dozunun hatalı olması, ilaç-ilaç çapraz kullanım hataları, hasta-hasta çapraz kullanım hataları, sürekli ilaç maruziyeti, hasta uygulama süresihataları, stabilite kayıpları, ilaç-uygunsuz taşıyıcı (Cam, PVC, vb) kullanımı hataları, yanlış ilaçla hazırlama hataları, yanlış isimlendirme/etiketlendirme hataları, toz ilaçların yanlış hazırlanması risklerini ortaya çıkartacaktır. 2008 yılı itibariyle, ilaç hazırlama ve uygulamadahizmet veren personellerin tamamı konu hakkında sertifikalı eğitime sahiptir. Kemoterapi ilaçlarına dair riskleri detaylı olarak bilmektedirler. Sağlık Uygulama Tebliği ile ortaya çıkacak durum ile, bu ilaçların hazırlanması ve uygulamasında personel çalıştırmak mümkün olamayacaktır. Bu şekildeki tüm ilaç hazırlamaları hali hazırda 2005 yılında yayınlanan yönetmelikle de çakışacaktır.

Temelde tüm paydaşların ortak kaygısı olan insan sağlığı ve hasta hizmetinin önemiyadsınamaz. Bilimsel yaklaşım, maliyet ve hizmet dengesinin dengede olmasınıgerektirmektedir. Kemoterapi ilaçlarının toksik ve yüksek etkili olduğu bilimsel bir gerçektir. Yanlış yapılan her ilaç hazırlama ve uygulama doğrudan hayati tehlikeye neden olmaktadır.Türkiye, hali hazırda dünyada bu konuda örnek gösterilen, kendi coğrafyamızda lider ülke konumundadır. Ülke vatandaşına sunulan bu kaliteli hizmetin durmaması amacı ile bu uygulamanın kaldırılmasını önermekteyiz.

Uz. Ecz. Ahmet Sami Boşnak
Onkoloji Eczacıları Derneği Yön.Kur.Başkanı
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2082 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın